Astaksantinas

Astaxanthin

Astaksantinas (lot. Astaxanthin) yra karotenoidas, kuris, palyginti su beta karotinu, turi du papildomus deguonies atomus kiekviename iš šešių narių žiedų, priklausančių ksantofilo grupei. Esant chromoforinėms grupėms (konjuguotiems dvigubiems ryšiams ir quinoidų grupėms žieduose) astaksantinas suteikia sodrią raudoną spalvą.

Astaksantino gamyba 2018 m. siekė maždaug 600 mln. dolerių. Pagrindiniai astaksantino vartojimo augimą skatinantys veiksniai buvo gyvūnų pašarų pramonės plėtra, auganti natūralių akvakultūros pašarų paklausa ir maisto priedų bei kosmetikos rinkos augimas.

Žuvyse astaksantinas teigiamai veikia reprodukcinę savybę, palikuonių kokybę, augimą, išgyvenimą ir vitamino A koncentraciją audiniuose, taip pat padeda pagerinti imuninę būklę.

Astaksantino naudojimas kaip priedas žuvų pašaruose skatina jo kaupimąsi audiniuose, suteikiant norimą spalvą.

Astaksantino naudojimas žuvų pašaruose yra patvirtintas FDA.

Astaksantinas naudojamas kiaulių ir galvijų veisime, taip pat paukštynuose ir gali žymiai padidinti jaunų gyvūnų išgyvenamumą.

Astaksantinas daro įtaką biocheminiams procesams beveik visuose organuose ir audiniuose.

Astaksantino, kaip antioksidanto, aktyvumas yra beveik 10 kartų didesnis nei zeaksantino, liuteino, kantaksantino ir beta-karotino, ir 100 kartų didesnis nei alfa-tokoferolio.

Astaksantinas padidina ląstelių membranų atsparumą, neleisdamas lipidų peroksidacijos agentams prasiskverbti į lipidų sluoksnį, taip pat gali suteikti papildomą apsaugą nuo laisvųjų radikalų pažeidimo.

Vartojant astaksantiną, buvo pastebėtas kliniškai reikšmingas antioksidacinis poveikis, ypač toms grupėms, kurios yra jautrios oksidaciniam stresui (nutukimas ir antsvoris), ir pastebėtas oksidacinio streso su antsvoriu biocheminių parametrų normalizavimas.

Astaksantino papildai padidino bendrą T ir B ląstelių skaičių, palyginti su placebu, taip pat padidino natūralių ląstelių žudikų citotoksinį aktyvumą.

Tiriant palyginti sveikus savanorius, astaksantinas žymiai padidino DTL kiekį ir sumažino trigliceridų kiekį.
Astaksantinas žymiai sumažino hidroperoksidų kiekį eritrocituose, pagerino kraujo reologinius parametrus, o tai rodo teigiamą poveikį kraujo mikrocirkuliacijai.
Yra įrodymų apie teigiamą astaksantino poveikį tokiuose rodikliuose kaip pažinimo funkcijų degradacijos sulaikymas. Ligos eigoje buvo teigiama tendencija, pagerėjo pelių gebėjimas atsiminti.

Tyrimai parodė teigiamą poveikį raukšlių lyginimui, drėkinimui, odos atspalviui, elastingumui, lygumui, patinimams ir senėjimo dėmėms, sausos odos drėkinimui ir išnykstantiems spuogams.

Yra duomenų, kad astaksantinas gali padėti išvengti amžiaus dėmių.

Buvo teigiamas astaksantino poveikis regėjimo aštrumui, taip pat sumažėjo akių nuovargis, teigiamas poveikis senatvės toliaregystei dėl papiliarinio raumens susitraukimo pagerėjimo.

Eksperimentų su gyvūnais metu įrodyta, kad didelėmis astaksantino dozėmis nėra jokio šalutinio poveikio, įskaitant ūmų toksiškumą, teratogeniškumą, embriotoksiškumą ir toksiškumą reprodukcijai.

Astaksantinas nėra mutageninis ir klastogeninis.

Astaksantinas organizme negali būti paverstas vitaminu A, todėl vartojant per daug, nėra A hipervitaminozės pavojaus.